Powrót do strony głównej.

 

                Rok 2007/08

 

 

KSZTAŁCENIE ZAWODOWE PRZEZ CAŁE ŻYCIE …. tym razem w Lipsku 

                          

 

 

 

 

 

 

 

 

Leonardo da Vinci jest jednym z programów Unii Europejskiej skierowanym zarówno do uczniów szkół średnich zawodowych jak i osób dorosłych zajmujących się szeroko rozumianą oświatą. W ramach tego programu uczniowie mogą odbywać bezpłatne staże w zakładach, różnego typu instytucjach, natomiast osoby dorosłe zdobywać nowe umiejętności zawodowe i wiedzę podczas wymiany doświadczeń w krajach należących do struktur unijnych. Warunkiem udziału jest znalezienie odpowiedniego partnera w jednym z krajów Unii Europejskiej, który przyjmie beneficjentów na staż czy wymianę doświadczeń, przygotowaniu odpowiedniego projektu i zaakceptowaniu go przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji Program „Uczenie się przez całe życie” Leonardo da Vinci  w Warszawie.

 

W dniach 01.10.2007r. - 19.10.2007r. grupa 15 uczniów 4 – letniego Technikum ( kl. 2TH i 3TH)  w Zespole Szkół Zawodowych im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Dynowie w zawodzie technik handlowiec pod opieką Pani Agaty Krupy – nauczyciela języka niemieckiego, odbyła 3 tygodniowy staż w Niemczech w ramach w/w programu Unii Europejskiej. Projekt stażu po nazwą: „Rozwój umiejętności zawodowych w handlu, który był w całości finansowany ze środków europejskich

 

Uczniowie naszej szkoły odbywali staż w firmach handlowych skupionych w Niemieckiej Izbie Handlowej.  W trakcie stażu mieli możliwość sprawdzenia w praktyce jak funkcjonują niemieckie instytucje handlowe. Poza tym bardzo istotnym był fakt, że odbywający staż musieli posługiwać się na co dzień językiem niemieckim, a w wielu przypadkach także językiem angielskim. Nabycie praktycznych umiejętności  i duży trening językowy z pewnością pozwoli na przełamanie wielu barier,  zarówno językowych jak i psychologicznych.

                                                                    

 

W czasie wolnym od zajęć, trudy stażu zostały zrekompensowane wspaniałą pogodą i pięknymi widokami miast niemieckich. Nasi uczniowie – beneficjenci programu zwiedzili m.in. Berlin,  szczególnie w pamięci wszystkich zapadły zbiory słynnego na całym świecie Muzeum Pergamońskiego, katedra berlińska, siedziba kanclerza Niemiec a także siedziba parlamentu niemieckiego - Reichstag, Drezno tu podziwiali - pałac Augusta II Mocnego, Akademię Sztuk Pięknych, drezdeńskie Stare Miasto i oczywiście Lipsk,  Opiekunem ze strony firmy Vitalis z Lipska w trakcie stażu była, m.in. studentka z Polski ze Szczecina, która pracowała i studiowała w Niemczech.   

Nasuwa się od razu przysłowie „Polak potrafi” oraz, że nie wszyscy nasi rodacy za granicą tylko pracują,  ale jest coraz większa grupa młodych osób podnoszących swoje kwalifikacje w różnych krajach Unii Europejskiej.

     Każdy uczestnik otrzymał certyfikaty potwierdzające odbycie  stażu w poszczególnych firmach niemieckich, a także  Europass – Mobilność wydany przez Biuro Koordynacji Kształcenia Kadr w Warszawie potwierdzający nabycie dodatkowych umiejętności w ramach zrealizowanego stażu.

Staż – praktyka zawodowa uświadomiła wszystkim jej uczestnikom, jak duże znaczenie ma bardzo dobre praktyczne przygotowanie do wykonywania przyszłego zawodu po ukończeniu szkoły lub podjęcia dalszej nauki na studiach  wyższych. Po zakończonym stażu nasuwa się jeszcze kolejna refleksja, że warto korzystać z programów finansowanych przez Unię Europejską szczególnie dla młodzieży, podróże zawsze kształcą. Poza tym najlepszym dowodem, że warto promować i organizować staże zagraniczne są relacje uczniów po przyjeździe do Polski:

Danusia Szpak: „Miałam praktyki w ogromnym supermarkecie "Kaufland". Praca była ciężka, ale nie żałuję, ponieważ pozwoliło mi to w lepszym stopniu poznać język niemiecki oraz wielu ciekawych  i otwartych ludzi.”

Kasia Skotnicka: „Mój staż odbywałam w supermarkecie "ALDI". Dzięki tej praktyce nauczyłam się jeszcze większej odpowiedzialności, stałam się bardziej otwarta na ludzi, dzięki niej z bliska poznałam funkcjonowanie dużej jednostki handlowej.”

Sabina Majda: „To było niezapomniane przeżycie. Nauczyłam się tam wielu ciekawych rzeczy z dziedziny towaroznawczej, co z pewnością zaprocentuje w przyszłości w mojej pracy zawodowej. Udoskonaliłam także swój język niemiecki oraz poznałam kulturę i obyczaje naszych zachodnich sąsiadów”.

Nasza szkoła – Zespół Szkół Zawodowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Dynowie idąc naprzeciw oczekiwaniom uczniów przygotowuje się do realizacji w maju 2008r. kolejnych projektów staży zagranicznych, w ramach programu Leonardo da Vinci, tym razem dla uczniów 4 - Technikum, w zawodzie technik mechanik ( 2 grupy po 15 osób).

 

Na koniec bardzo serdecznie chciałam podziękować wszystkim którzy przyczynili się do realizacji w/w stażu: Staroście Rzeszowskiemu Panu Józefowi Jodłowskiemu i Pracownikom Starostwa Powiatowego w Rzeszowie, Panu Dyrektorowi Stanisławowi Tymowiczowi, Panu Wicedyrektorowi Piotrowi Zdebowi, Kierownictwu Warsztatów Szkolnych, Paniom księgowym szkoły, opiekunowi beneficjentów Pani Agacie Krupie i innym osobom  niewymiennym z imienia i nazwiska.                                                                                                                                                          

                                                                                                             Koordynator projektu stażu

         Halina Cygan

 

----------------------------------------------------------------------------

Podziękowania

 

        W imieniu wszystkich uczestników stażu – praktyki zawodowej pod nazwą: „Rozwój umiejętności zawodowych w handlu” składamy ogromne podziękowania Pani Dyrektor Halinie Cygan i Panu Dyrektorowi Stanisławowi Tymowiczowi za doskonałą organizację oraz wspaniałe warunki, które stworzyli dla nas opracowując program stażu - praktyki, poświęcając swój bardzo cenny czas. Bardzo cieszymy się, że otrzymaliśmy taką szansę, ponieważ wzbogaciliśmy się o nowe doświadczenia, poznaliśmy wielu fascynujących ludzi, zwiedziliśmy bardzo dużo ciekawych miejsc, m.in. Lipsk, Drezno, Berlin oraz udoskonaliliśmy swoje umiejętności w zakresie języka niemieckiego.

Jesteśmy za to ogromnie wdzięczni!!!

      Słowa podziękowania kierujemy także do Pani profesor Agaty Krupy, która przez okres trzech tygodni opiekowała się nami podczas naszej praktyki w Lipsku. Dzięki Jej wsparciu mogliśmy bezpiecznie dojeżdżać do naszych miejsc praktyk, a także zwiedzać zabytki pięknych miast niemieckich.

 

W imieniu uczestników stażu

                                                                                                                                                                                                                           Sabina Majda - kl. 3TH

Jagoda Ryba – kl. 2TH      

----------------------------------------------------------------------------

Projekty:  

"Nowoczesne technologie w przemyśle motoryzacyjnym”

„Staż zagraniczny szansą na rynku pracy dla przyszłych mechaników

 

Do wyjazdu na staż do Niemiec (Lipsk) w terminie 05.05.2008r. – 23.05.2008r.  mogą ubiegać się uczniowie  4 –letniego Technikum w zawodzie technik mechanik – klasa 2TM, 3TM, którzy spełnią m.in. następujące kryteria:

-dobra znajomość języka niemieckiego,

-dobre oceny z przedmiotów zawodowych,

-wzorowa lub bardzo dobra ocena zachowania.

Uczniowie zainteresowani wyjazdem na staż składają podania (wg podanego wzoru – do pobrania ze strony internetowej szkoły)  do dyrektora szkoły podpisane przez rodziców oraz zaopiniowane przez:

-nauczyciela języka niemieckiego (p. Agatę Krupę –(3TM i 2TM) lub p. Halinę Mędzelowska  –Słotę – 2TM ), 

-wychowawcę (p. Halinę Mędzelowska  –Słotę – 3TM lub p. Alinę Paściak- 2TM),

-nauczyciela przedmiotów zawodowych i zajęć praktycznych (p. Waldemara Słotę lub    p. Zdzisława Skupińskiego).

 

Podania należy składać do dnia 16.11.2007r. (piątek) w sekretariacie szkoły.
Ostateczną listę beneficjentów ustali Szkolna Komisja, wyniki  zostaną podane po 26 listopada 2007r.
                                

                                                                                                                       Dyrektor

Zespołu Szkół Zawodowych

im. Kard. S. Wyszyńskiego w Dynowie

                                                                                                                          Halina  Cygan

 

----------------------------------------------------------------------------

Projekt:  "Rozwój umiejętności zawodowych w handlu”, doczekał się realizacji w tym roku szkolnym. Problem powstał z tego powodu, że nastąpiła zmiana instytucji zajmującej się Programami Leonardo da Vinci , a nowe warunki nie pozwoliły na realizacje programu przed wakacjami 2007 r.

30.09.2007r. grupa 15 uczniów z Technikum w zawodzie technik handlowiec wyjechała na 3 tygodniowa praktykę do Niemiec. Program opracowała Pani Dyrektor Halina Cygan.

Z Lipska napłynęły już pierwsze wiadomości od praktykantów i opiekunki Pani Agaty Krupy, że wszyscy czują się dobrze i pierwsze lęki zostały pokonane.

Czekamy na kolejne informacje z Lipska.

 

 

Rok 2006/07

OGŁOSZENIE !!!!

  

projekt:  "Rozwój umiejętności zawodowych w handlu”

 

Do wyjazdu na staż do Niemiec (Lipsk) w terminie 07.05.2007r. – 25.05.2007r.  mogą ubiegać się uczniowie  

4 –letniego Technikum w zawodzie technik handlowiec - klasy 3TH, którzy spełnią m.in. następujące kryteria:

·         dobra znajomość języka niemieckiego,

·         dobre oceny z przedmiotów zawodowych,

·         wzorowa lub bardzo dobra ocena zachowania.

Uczniowie zainteresowani wyjazdem na staż składają podania (wg podanego wzorudo pobrania ze strony

  internetowej szkoły)  do dyrektora szkoły podpisane przez rodziców oraz zaopiniowane przez:

·         nauczyciela języka niemieckiego (p. Halinę Mędzelowską–Słotę lub p. Ewę Radzik)

·         wychowawcę (p. Marię Szmul),

·         nauczyciela przedmiotów zawodowych (p. Katarzynę Marcinek).

 

Podania należy składać do dnia 18.09.2006r. (poniedziałek) w sekretariacie szkoły.

Ostateczną listę beneficjentów ustali Szkolna Komisja, wyniki  zostaną podane po 30 września 2006r.

Dodatkowych informacji, związanych z w/w projektem, udziela wicedyrektor szkoły p. Halina Cygan

                                                                               

                                                                                                                                Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych

                                           im. Kard. S. Wyszyńskiego

                                                     w Dynowie

                                                                                                                                        mgr Stanisław Tymowicz

 

 

Rok 2005/06

Gut - Wehlitz

Projekt "Praktyka w przemyśle motoryzacyjnym - diagnostyka silników i elektroniki samochodowej",  w ramach programu Leonardo da Vinci.
Do wyjazdu na staż mogą ubiegać się uczniowie 4 - letniego Technikum w zawodzie technik mechanik - klasy 2TM, 3TM, którzy spełnią m.in. następujące kryteria: dobra znajomość języka niemieckiego, dobre oceny z przedmiotów zawodowych, wzorowa lub bardzo dobra ocena zachowania.
Uczniowie zainteresowani wyjazdem na staż składają podania  do dyrektora szkoły podpisane przez rodziców oraz zaopiniowane przez: nauczyciela języka niemieckiego ,  wychowawcę i nauczyciela przedmiotów zawodowych .
Podania należy składać do dnia 27.09.2004r. w sekretariacie.
Ostateczną listę beneficjentów ustali Szkolna Komisja. Wyniki  zostaną podane po 30 września 2004r.

 

 

PO  ODBYTEJ  PRAKTYCE  ZAWODOWEJ  W  LIPSKU.

                                                                               

  18 czerwca 2005 r., po 3 tygodniach pobytu w Lipsku, powrócili do Dynowa uczniowie z 2 i 3 klasy technikum, w zawodzie technik mechanik, Zespołu Szkół Zawodowych im Kard. Stefana Wyszyńskiego w Dynowie, którzy odbyli tam praktykę zawodową w ramach programu Unii Europejskiej Leonardo da Vinci .

Przygotowany przez wicedyrektora szkoły Panią Halinę Cygan projekt stażu: „Praktyka w przemyśle motoryzacyjnym – diagnostyka silników i elektroniki samochodowej” został pozytywnie oceniony przez Krajową Agencję Programu LdV w Warszawie i przyjęty do realizacji. Projekt przewidywał pokrycie wszystkich kosztów pobytu i szkolenia beneficjentów (praktykantów) w Niemczech przez okres odbywania stażu. Na terenie Niemiec organizacją praktyki zajęła się Firma VITALIS. Po sprawdzeniu przez dyrekcję szkoły warunków mieszkaniowych i miejsc odbywania praktyk została podpisana stosowna umowa.

 29.05.2005r. przygotowana zawodowo i językowo grupa uczniów, wyjechała z placu szkolnego mikrobusem do Niemiec. Przez cały czas pobytu grupy w Lipsku opiekę wychowawczą i językową, nad uczniami, sprawowała nauczycielka szkoły Pani Agata Krupa. Beneficjenci do miejsc praktyk dojeżdżali różnymi środkami komunikacji (tramwajem, pociągiem, autobusem, rowerem a także dochodzili pieszo). Punktualność, dyscyplina, obcy język i zadania praktyczne przy obsłudze i naprawach samochodów to codzienne obowiązki. W czasie wolnym uczniowie zwiedzili Lipsk i Drezno oraz poznawali kulturę naszych sąsiadów. Po odbytych praktykach beneficjenci otrzymali certyfikaty potwierdzające nabycie umiejętności praktycznych. Trzy tygodnie minęły szybko, na koniec pamiątkowe zdjęcia oraz przygotowane podziękowanie od praktykantów i dyrekcji szkoły, które otrzymał  Ralf Giesecke – szef firmy VITALIS i Sabine Röhrig-Mahhou – organizator praktyk. Uczniowie, w swoim imieniu i rodziców, przekazali również podziękowania dla dyrekcji szkoły razem ze zdjęciem całej grupy.